Hayal Kumanyası
Bilen bilir, Taze Kitap 2008 yılında kurulduğundan beri her yıl kurumların siparişleri üzerine çocuklar için Ramazan projeleri hazırlarız. Tabii bu projeler kurumların verdiği bilgiler ve yönlendirmeler doğrultusunda hazırlanır her seferinde. Çok da içimize sindiğini söylemek doğru olmaz elbette. Her kreatif ekip gibi tamamen kendi fikirlerimizden oluşan bir proje hazırlamayı tercih ederiz sonuçta.
Bir grup obsesifin bağımsız projesi
2014 yılının başlarıydı. Ramazan’a dört ay vardı ve normalde her sene Ramazan projelerine başlama takvimimizdi bu. “Bu sefer kurum siparişi almayalım kendi kendimize bir proje üretelim, maketini yapalım ve bakalım ne olacak” dedik. “Bir ayda yaparız” dediğimiz proje her seferinde beğenmeyip baştan aldığımız için üç ay sürdü. Araya başka hiçbir iş almadan 3 aydan bahsediyoruz.
Misal, Hayal İmsakiyesi’nin formunu on beşinci seferde falan bulabildik. “Önce A4 düz bir şey mi yapsak ki, geleneklerimizden sapmayalım” dedik ve tabii ki hemen kendimizi ezikleyip vazgeçtik. “Kocaman A1 ebadında kalın kartondan bir şey yapalım” dedik ama bu sefer de baskısı gönderimi zor olacaktı. Kare mi olsun yoksa yuvarlak mı, özel kesim mi olsun yoksa katlamalı mı vs derken çeşitli denemeler ve maketlerden sonra meselenin ebatla ilgisi olmadığını, içimize sinen bir şey üretmek için anlamlı bir bağlam bulmamız gerektiğini fark ettik. Hilal konsepti böyle çıktı.
Evrensel ve somut bir bağlam: Ay
Ramazan’ın en somut ve evrensel görüntüsü nedir: Ay. Geri kalan her şey yerel ayrıntılar aslında. Bir çocuğa Ramazan kavramını gökyüzü ve Ay üzerinden anlatmak en doğrusuydu.  Hem bir insanın hayatının bütün evrenle ne kadar bağlantılı olduğunu anlatarak bir kainat kitabı okuması sağlayacak hem de soyut bir kavramı somut, görünür simgelerle anlatabilecektik. Hayal Kumanyası’nın konseptini bulmuştuk. Şimdi mesele uygulamaya kalıyordu. Hayal İmsakiyesi için biri büyük ikincisi küçük iki yuvarlak kestik. Küçük olanı büyüğün üzerine yerleştirip sola yaslayınca, üsttekini koyu maviye alttakini beyaza boyayınca gökyüzünde salınan bir hilal görüntüsünü elde etmiştik. Bir de üstteki gökyüzü yuvarlağına ok şeklinde bir boşluk kestik mi, Ay’ın üzerine yazdığımız hayaller için yerimiz de oluyordu. İki yuvarlağı ortadan raptiyeyle tutturunca çarklı imsakiyemiz ortaya çıktı. Sıra geldi masala…
Aynı bağlamdan yola çıkarak Kayıp Oruç Balığı’nı yazdı Hayal Kumanyası konseptinin fikir annesi, genel yayın yönetmenimiz Zeynep Sevde Paksu. Gökyüzünde 11 Ay’ın Sultanı olan Ramazan isimli Ay ve etrafındaki yıldızlar arasında geçen masal yeryüzüne inen yıldızların bir çocukla buluşmasıyla devam ediyor ve mutlu son şeklinde gökyüzünde bitiyor. Masalı yazarken kendisini sık sık pencerenin önünde gökyüzünü izlerken yakaladığımızı belirtelim.
Tabii bir Ramazan paketi yapılacaksa içinde mutlaka bir Ramazan ajandası olmalıydı. Konseptten yola çıkarak ajandayı da bir Ay takvimi şeklinde tasarladık. Her gün için iki sayfa ayırdığımız ajandanın her sol sayfasına Ramazan ile ilgili bir oyun, aktivite veya tavsiye yazıp, sağ sayfasını ise ajandanın sahibi için boş bıraktık. Aynı obsesif yaklaşımlarla Ramazan Atölyesi kitabını da en kolay bulunabilecek malzemeleri kullanarak, en Ramazan’ı anlatabilecek ve en aynı anda çok şey anlatılabilecek şekilde kurgulayıp elişlerini hazırladıktan sonra sonunda kumanyamız hazırdı.
Ve Hayal Kumanyası’nı Taze Kitap markasıyla yayınladık. Acaba kaç kişi alır diye endişelendik yine ama hiç de endişelendiğimiz gibi olmadı. Yayınlandıktan itibaren internet kitapçılarının çok satanlar listelerine girdi. Muhteşem geri dönüşler aldık. Bütün hayalseverlere teşekkür ediyoruz!
22 Haziran 2015