Sözü çok uzatıp uzun uzun tasvirlerle bezeli bir gezi yazısı yazmayayım, sabahtan akşama kadar bir çocuk edebiyatçısının uğrayabileceği durakları tek tek söyleyip geçeyim istiyorum. Ve başlıyorum:
1. Sabah uyandınız. Kahvaltı yapmak istiyorsunuz. Buyrun sizi Alice’s Tea Cup’a alalım. Upper West Side’daki bu minik işletmede türlü türlü çaylar, omletler, kekler, kurabiyeler, krepler var. Hepsi de gayet leziz. Menü de, mekan da Alis Harikalar Diyarında konseptiyle hazırlanmış. Bir New York’ta çocuk edebiyatı yolculuğu için şahane bir başlangıç noktası.

Alice’s Tea Cup

2. Hazır Upper West Side’da iken Book Culture’a bir girelim. Kitapla ilgili her şey var bu dükkanda. Ama asıl alt katı bir hazine. Her konuda çocuk kitapları, oyunlar, oyuncaklar… Bir çocuk ve kendini çocuk hissedenler cenneti.

Book Culture

3. Upper West Side, kültürlü sanatlı çocuk yetiştirmek için pek ideal bir mekan. Book Culture’dan çıktıktan sonra American Museum of Natural History’ye girelim. Hayvanlar, bitkiler, jeoloji, astronomi, biyoloji, fizik, kimya, dinozorlar, dev böcekler, yıldızlar ne isterseniz burada var. Şimdi bu başlıkları görünce sıkıcı bir şey sanmayın. Şöyle özetleyeyim: Adına kainat denilen dev bir masalın mini minnacık şirin bir parçası olduğunuzu hissedeceksiniz bu müzede. Son derecede eğlenceli bir deneyim olacak.

American Museum of Natural History

4. Upper West Side’ı terk etmeden uğramamız gereken son bir durak daha var: Westsider Rare&Used Books. Metrelerce raf dolusu eski kitap. Buradan 1948 baskısı bir Küçük Prens almıştım zamanında. Rafları karıştırınca küçük sürprizlerle karşılaşabilirsiniz.

Westsider Rare&Used Books

5. Şimdi biraz Central Park’ın tadını çıkarmanın tam zamanı. Yolda bir market görürseniz parkta atıştırmak için biraz egzotik meyve almayı ihmal etmeyin. Tadını jelibona benzettiğim lychee meyvesi benim favorim. Boat House’un arkasındaki bisiklet kiralama yerinden bir bisiklet alıp parkın her köşesini keşfetmeli. Eğer tesadüfen rastlanmadıysa Alice heykeli özellikle bulunup bir fotoğraf çekilmeli. Belki o arada heykelin hemen yakınındaki gölette uzaktan kumandalı yelkenliler yüzdürülebilir.

Central Park

6. Central Park’tan çıktıktan sonra 5. Avenue’da yürümeye başlayalım. İlk durağımız New York Public Library. Meşhur Winnie the Pooh’un ana kahramanı Christopher Robin’in kitaptaki oyuncaklarının gerçek halleri de burada sergileniyor. Ama asıl önemlisi kütüphanenin dev çocuk edebiyatı bölümü. Burada günlerinizi hatta belki haftalarınızı geçirebilirsiniz.

New York Public Library

7. 5. Avenue’dayken meşhur Barnes&Noble zincirinin en büyük mağazalarından birini de gezebiliriz. Buranın da fena olmayan bir çocuk edebiyatı bölümü var. Fena olmayan diyerek biraz şımarıklık yapmış olabilirim tabii, bizim memleketteki ortalama bir kitapçı kadar var hemen hemen çocuk kitapları bölümü.

Barnes&Noble

8. Yavaş yavaş Manhattan’ın aşağı kısımlarına doğru geçelim. İlk durağımız: Books of Wonder. Sadece çocuk kitapları satan dev bir kitapçı. Tam bir Wonderland hakikaten. Üstelik de bu mekanın 33 yıldır ayakta olduğunu bilmek insanın içini umut ve biraz da kıskançlıkla dolduruyor.

Books of Wonder

9. Books of Wonder’dan çıktıktan sonra Strand’e uğramazsak çok ayıp olur. Strand; eski ve yeni kitapları indirimli bulabileceğiniz, içinde 27 km uzunluğunda kitap dolu raflar bulunan fenomen bir sahaf. Manhattan’ın en meşhuru desek abartmış olmayız. Çocuk bölümü de gayet doyurucu.

Strand

10. Şimdi Soho’ya doğru geçelim ve Housing Works Bookstore’da hem bir kahve içelim hem de yeni bir sahaf daha gezelim. Kitaplar gerçekten ucuz. Ayrıca öğrencilere ve öğretmenlere Salı günleri %20 indirimleri de var. Roald Dahl’ın 1970 basımı BFG’sini 40 cent’e aldığımı söylersem daha net ifade ederim sanırım.

Housing Works Bookstore