Hikayemiz

Taze Kitap, 2008 yılında yerli çocuk edebiyatı alanında içerik üretmek için yola çıktı. 2016 yılına kadar çeşitli yayınevleri ve kurumlar için çocuk kitapları ve dergileri üretti. İçeriğinin tamamını Taze Kitap ekibinin hazırladığı yayınlar, farklı kurumların logosuyla yayınlandı. Bu 7 yıllık süreçte Taze Kitap’ın işi içerik ajansı olmaktı. 2015 yılında işin kapsamını değiştirerek bir yayınevi oldu. İlk 8 yıl sadece içerik üretirken, artık ürettiği içerikleri yayınlayan ve dağıtımını gerçekleştiren bir çatıya dönüştü. Daha önce kurumlar için üretilen kitapların yanı sıra yeni kitaplar da Taze Kitap markasıyla yayınlanmaya başladı.
Taze Kitap, çocuk edebiyatının dünyayı değiştirmenin etkili bir yolu olduğuna inanan bir grup genç insanın buluştuğu bir çatı.

Niye taze?

Taze Kitap’ı birkaç kelimeyle özetlemek istersek şunları sayabiliriz: Çocuk, ilham, doğa, özgürlük, cesaret, hayal. Bu kelimelerin kesişim noktasında ise “taze” kelimesi var. İnsanın en taze çağı, akla gelen taze bir ilham, ruhu tazeleyen bir cesaret, hep taze kalmayı sağlayan hayaller, taze olan her şeyin peşinden koşturan özgürlük…

Kitap Koalası

İnsanın en benzersiz, en zeki, en yaratıcı olduğu çağı; çocukluk. Fakat en özgür olmadığı çağ aynı zamanda. Dışarıdan bakınca bir çocuğun hayatı uyumak, yemek yemek ve sınırlı alan içinde sosyalleşmekten ibarettir. Tıpkı hayatı okaliptus ağaçlarında uyumak, yemek yemek ve sınırlı alan içinde sosyalleşmekten ibaret olan koalalar gibi. Çocuk sınırlarını aşıp dünyayı göremiyor ama biz dünyayı ona götürebiliriz. Ona dünyayı açabilecek tek bir pencere var: Kitaplar. Etrafındaki dallara dünyanın başka başka yönlerini gösterecek kitaplar yerleştirsek, içinden çıkamadığı o ağacı dünyayı gösteren bir sihirli küre gibi bir kütüphaneye dönüştürsek ona hayatındaki tek eksik olan özgürlüğü verebiliriz.